FC Shkupi në finalen e “Dana Cup”

Shpërndaje:
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on email

FC Shkupi vazhdon të jetë një ndër ekipet më të mira në Maqedoni, pasi që puna me akademinë e futbollit ka treguar suksese si në kampionatin vendor, ashtu edhe në arenën ndërkombëtare. Gjenerata e vitit 2003 (U-13), që tani më disa ditë po qëndron në Danimarkë, ku është pjesëmarrëse e një nga turnet më prestigjioz për mosha të reja, por udhëtimi i tyre nuk ishte vetëm për turizëm, thjesht djelmoshat të udhëhequr nga trajneri Hakim Bilalli arritën të prekin majën e turneut, duke u kualifikuar në finale. Rruga padyshim se nuk ishte aspak e lehtë, pasi përballë kishin ekipe të forta nga Danimarka, Norvegjia dhe Gjermania.

FC Shkupi ndeshjen gjysmëfinale e ka luajtur të premten në mbrëmje, ku për kundërshtarë e kishte ekipin nga Norvegjia, Bøler IF. Ndeshja ishte shumë e vështirë, pasi u luajt edhe në kushte të rënd atmosferike, kur gjatë gjithë kohës moti ishte me shi. Ndeshja në kohën e rregullt përfundoi pa gola, 0:0, ndërsa në kohën shtesë përsëri asnjëra palë nuk arriti të zhbllokojë rezultatin, që u vendos që për finalistin të mësohet pas penaltive.

Portieri Hamdi Reka
Portieri Hamdi Reka

 

Ashtu sikurse edhe në çerekfinale hero i ndeshjes ishte portieri Hamdi Reka i cili i mbrojti dy penalti, por duke shënuar dhe një gol. Ndeshja finale luhet të shtunë në mëngjes me fillim ora 9:00. Stafi i faqes së FC Shkupi dhe kryesia e klubit i urojmë për suksesin e arritur djemve tanë dhe cilido rezultat të del në finale, Shkupi ka treguar se ka një gjeneratë të shëndoshë të futbollistëve që shumë shpejtë do të jetë ardhmëria e futbollit tonë. /fcshkupi/

2021/22

KAMPION TË MAQEDONISË SË VERIUT

1998/99

KAMPION TË MAQEDONISË

1999/00

KAMPION TË MAQEDONISË

2000/01

KAMPION TË MAQEDONISË

1995/96

FITUES I KUPËS SË MAQEDONISË

1999/00

FITUES I KUPËS SË MAQEDONISË

2003/04

FITUES I KUPËS SË MAQEDONISË

SPONZORËT