Kthehet buzëqeshja në Çair me fitore

FC Shkupi shijon fitorën e 9-të në këtë sezon, në krah të “Shvercerave” dhe në ndeshjen e parë në stadiumin në Çair, pasi mundi Pobedën me 3-1. Dy penalti dhe katërt gola të shënuara në spektaklin e pjesës së dytë, ku Iljoski, Çan dhe Jasharoski shënuan golat për FC Shkupin, ndërsa mysafirët me penaltinë e Najdovskit, zbutën epërsinë në fund të takimit.

FC Shkupi arriti cakun e dëshiruar që me lojë të mirë dhe pronësim të plotë të topit , të mund Pobedën në të gjitha aspektet e lojës, ndërsa me përkrahjen e publikut në Çair, të arkëtojë pikë të rëndësishme.

Pjesa e parë filloi me matje të forcave të të dy skuadrave, me atë që mysafirët prodhuan kanosjen e parë. Mirëpo tentimi nga gjuajtja e lirë, nuk e shqetësoi portierin Suat Zendelin. Kur mysafirët ishin të koncentruar vetëm në mbrojtje, FC Shkupi duhej të kontrollojë më shumë topin dhe të tentojë të gjejë hapësirë në zonën e mysafirëve, ku ishin rreshtuar të gjithë 10 fitbollistët e Pobedës. Andaj në minutën e 23, Omar Imeri depërtoi bukur në krahun e djathtë dhe pasi tundi mbrojtjen mysafire, asistoi në zonë drejt Stojkoskit, mirëpo ky i fundit nuk ishte preciz. Imeri sërisht ishte në aksionin e radhës të FC Shkupit, kur kombinon me Stojkoski, me këtë të fundit që drejton asist në zonën e 6 metrave, por as Ermedin Adem, e as Alen Jasharoski, nuk arrijnë të mposhtin portierin mysafirë Tofilloskin. Dhe në kohën shtesë , regjistrojmë një predhë të vërtetë nga 30 metra nga Toni Tipuriç, që shkon skaj portës së Pobedës.

Pjesa e dytë ishte storje në vete, pasi që në fillim, trajneri Zekirja Ramdani në lojë solli Blazhe Iljoski në vend të Ermedin Ademin , duke bërë me ditur se kërkon pikë maksimale ndaj kundërshtarit që vazhdoi me taktikën e njëjtë – mbrojtje me të gjithë futbollistët. Se ndryshimi i rezultatit është afër, e paralajmëroi Alen Jasharoski me dy tentime nga distanca, ndërsa në të fundin, e detyroi Tofiloskin, që të intervenojë në portën e Pobedës, Dhe ndryshimi erdhi në minutë e 62-të, kur kombinimi mes Imerit dhe Jasharoski dhe me intervenim të mbrojtësit të Pobedës, me fat topi vjen deri te Alen Jasharoski, i cili arrin të hap rezultatin për 1-0. I njëjti futbollist , vetëm 6 minuta më vonë prodhon një solo aksion, por tentimi i tij shkon skaj portës. Dhe në minutën e 75 ishte 2-0. Iljoski dhe Jasharoski kombinuan në zonën e rrezikut, ndërsa ky i fundit kroson në zonë , ku turku Atila Çan, shënon golin e dytë në këtë ndeshje dhe të dytin në fanellën e FC Shkupit. Goditja e tretë në portën e Pobedës erdhi në minutën e 82-të, kur Stojkoski asiston në zonë, ndërsa tentimi i Atila Çan u ndal me dorë nga mbrojtësi Jaqimoviq. Arbitri Barton tregoi në pikën e bardhë, ndërsa Blazhe Iljoski është I sigurtë nga 11 metra. Mysafirët deri në fund arrijnë që të zbutin epërsin përmes penaltisë. Broja ndal brazilianin Lukas Zhunior në zonë, ndërsa Najdenovski shënon nga pika e bardhë për 3-1. Fitore më se e merituar për FC Shkupi, ndërsa nga dita e nesërme do të fillojë të mendojë për kundërshtarin e ardhshëm , kundër Rabotniçkit, në stadiumin “Filip i iDytë” , më 29 prill.

FC Shkupi – Pobeda 3-1 (0-0)