Në vëmendje të publikut

Shpërndaje:

Në emër të klubit tonë ju kërkojmë falje edhe një herë futbolldashësve të vërtetë, tifozëve të vërtetë të Shkupit dhe sportdashësve të vërtetë për ngjarjet e djeshme. E themi sërish se këto janë ngjarje të papranueshme. Nuk është e mundur të tolerohen ata që bëjnë këto gjëra, ata që shkaktojnë këto ngjarje. Për çfarëdo arsye, nuk mund të ketë shpjegim për këto ngjarje. Siç e përmendëm edhe në deklaratën tonë të djeshme, ne kemi 3-4 vite që punojmë ditë e natë financiarisht dhe moralisht për hir të futbollit të vendit dhe emrit të Klubit të Futbollit Shkupi. Klubi ka arritur një pikë të caktuar tani dhe ka 4 vite që luan në Evropë, duke parë edhe dyert e grupeve te champions League dhe duke u bërë kampion. Gjithçka po shkon shumë mirë, duke u kthyer nga dyert e grupeve në Europë. Ne po bëjmë të gjitha sakrificat për të siguruar vazhdimësinë e këtij suksesi. Ne po bashkojmë ditën dhe natën tonë për të përmirësuar objektivin tonë dhe pikën që mund të arrijmë në Evropë duke fituar një tjetër kampionat pa e prishur ekipin. Ne po bëjmë gjithçka për të përmirësuar vlerën e e klubit tonë, vlerën e markës së futbollit të vendit, por në situatën aktuale, emri i klubit është njollosur dhe puna jonë është njollosur nga 3-5 injorantë. Fatkeqësisht, përballemi me incidente të tilla kur skuadra është kthyer sërish në favoritin më të madh të kampionatit, për shkak të këtyre njerezve perballeni me të ashtuquajturit mbështetës të Shkupit. Sigurisht, këto janë aspektet e klubit, futbollit dhe sportit të biznesit. Ka edhe një aspekt njerëzor në këtë çështje. E vetmja gjë për të cilën jemi të lumtur si qenie njerëzore është se asgjë nuk i ndodhi askujt ne ndodhit e djeshme. Zoti na ruajt, disa njerëzve mund t’u ketë ndodhur diçka. Të mos harrojmë se asnjë trofe, asnjë sukses, asnjë fitore nuk mund të jetë ekuivalenti i jetës së një njeriu. Nuk mund të pretendojmë se nuk mendojmë për të keqen vetëm sepse nuk ka ndodhur. Duam t’u themi atyre që shkaktuan këto ngjarje: Në këto ngjarje të djeshme, një prinde mund te mbeste pa femijen e tij dhe një fëmijë mund të mbeste pa prindin e tij. Ne pyesim njerëzit që e shkaktuan këtë? A ia vlente? Nëse do të ndodhte diçka e tillë, a do të kishin ndërgjegje të mjaftueshme për të jetuar me të nëse do ta shkaktonin? Çfarë mund ta shkaktojë këtë? Pse do të ndodhte diçka e tillë? Lojë e bukur futbolli. Gjëja më e bukur e futbollit është se është një lojë e bukur që luhet bashkë me kënaqësi, pavarësisht ngjyrës, gjuhës, fesë apo racës. Fatkeqësisht, ndërsa duam t’i mbajmë gjallë këto, emri i klubit tonë përmendet ndryshe për shkak të këtyre njerëzve. Ne gjithashtu do të kontrollojmë veten. Ne do të shikojmë se ku ka faj tek ne dhe nuk do të lejojmë më kurrë që një ngjarje e tillë të ndodhë me klubin e Shkupit. Ne do të luftojmë për gjithçka që duhet. Klubi Shkupi do të bëjë të pamundurën që tifozët e vërtetë të Shkupit, njerëzit që e shohin futbollin si futboll, t’i harrojnë këto ngjarje. Po, klubi Shkendija është një nga rivalët tanë më të mëdhenj. Ashtu si skuadrat e tjera janë rivalët tanë, klubi Shkendija është rivali ynë, POR KURRË ARMIKU YNË. Ata që duan të fillojnë një armiqësi këtu nuk do t’i arrijnë kurrë qëllimet e tyre. Si kundërshtarë do të preferojmë të qëndrojmë gjithmonë në anën e mirë të futbollit dhe jemi gati të bashkojmë duart dhe të bëjmë gjithçka që këto ngjarje të mos përsëriten në futboll. E themi sërish, mund të kemi gabime, por publiku e vlerëson se këtu shohim dëmin më të madh. Dënimet e paguara nga klubi që nga viti i kaluar, përfshirë edhe kupat evropiane, kanë arritur shifra të mëdha. I bën dëm të madh imazhit të klubit. Ne nuk jemi më në gjendje t’i pranojmë dhe t’i heqim ato. Ne premtojmë se do të bëjmë gjithçka që duhet për t’i luftuar ata, ne duam të mbledhim gjërat sa më shpejt të jetë e mundur dhe të vazhdojmë rrugën tonë. Ju ftojmë përzemërsisht ta bëni këtë. Sërish, sinqerisht dhe me vendosmëri u shprehim te medhenjve të shtetit, federatës, autoriteteve kombëtare dhe vendore se jemi të hapur për çdo lloj bashkëpunimi për të mos përsëritur incidente të tilla në futboll dhe për t’i larguar nga futbolli.

Artikuj

Të ngjashme

2021/22

KAMPION TË MAQEDONISË SË VERIUT

1998/99

KAMPION TË MAQEDONISË

1999/00

KAMPION TË MAQEDONISË

2000/01

KAMPION TË MAQEDONISË

1995/96

FITUES I KUPËS SË MAQEDONISË

1999/00

FITUES I KUPËS SË MAQEDONISË

2003/04

FITUES I KUPËS SË MAQEDONISË

SPONZORËT