Penallti e kobshme për Shkupin

Shpërndaje:

Derbi i javës së 24-të të Ligës së Parë të Maqedonisë në mes ekipeve të Shkupit dhe Vardarit ka përfunduar me vetëm nj gol të shënuar.

Derbi në mes dy ekipeve rivale u luajt para një numri të madh të shikuesve që kalonte numrin e 5.000 shikuesve. Gjatë gjithë lojës dy ekipet luajtën me shumë kujdes dhe në disa raste të rralla kishte tentim drejt portave të Zendelit apo të Paçovskit.

Rastin e parë më konkret e kishte skuadre Shkupit, kur Mevlan Murati kaloi të gjithë mbrojtjen kundërshtare, por goditja e tij përfundoi drejt në mes të portës, ku ishte i vendosur Paçovski.

Në 45 minutat e para Besart Iseni kishte rastin më ideal, kur goditjen e tij mezi se e ndali portieri i Vardarit.

Goli i vetëm u shënua në minutën e 68-të,kur referi Dimitar Meçkarovski në disa raste nuk arriti që të kontroll si duhet ndeshjen, akordoi penalti pas një ndërhyrje të Florent Osmanit. Braziliani Felipe ishte ai që goditi nga pika e bardhë, e që portieri Zendeli e ndali goditjen e tij, ndërsa topin e dëbuar për herë të dytë Felipe e dërgoi në rrjetë. Ky rezultat mbeti i pandryshuar deri në fund të ndeshjes.

Rastin tjetër konkret e kishim në fund të ndeshjes, kur pas rivënies me dorë, Sedat Berisha goditi mbi portë.

Në kohën shtesë kishte një tollovi të vërtet para portës së Paçovskit, kur sulmuesi i Shkupit Filip Petkovski u ndal në mënyrë të palejuar, por kësaj radhe gjyqtari Meçkarovski u bë se nuk ka asgjë dhe nuk e kishte të njetin arshin të referimit sikurse në rastin e parë kur referoi pa hamendje penalti për Vardarin .

Pas ndeshjes kishte një tollovi kur lojtarët po largoheshin drejt dhomave të veshjes, ndërsa trajneri i Vardarit filloi të festojë me lojtarët e tij mu në vendin ku ishin turma e tifozëve të Shkupit “Shvercerat”. Në dalje sipas disa personave që ishin aty afër thuhej se është goditur nga portieri i Vardarit Paçovski një fëmijë i cili ka mbledhur topat pas portës.

Nga ana e Vardarit janë ankuar se një futbollist i tyre është goditur nga sigurimi, ndërsa të gjithë këtë tension nga zyrtarët e Shkupit thonë e e ngriti referimi shumë i dobët dhe i njëanshëm i gjyqtarit kryesor Dimitar Meçkarovski.

SHKUPI – VARDARI 0:1

Stadiumi i Çairit Shkup (Shikues 5.000)

Refer kryesor: Dimitrija Meçkarovski: Ndihmës: Dejan Nedelkovski dhe Goce Petreski, refer i katërt: Ivana Projkovska (të gjithë nga Shkupi)

Golashënues: Felipe 68’ (KF Vardari)

Kartonë të verdhë: Suat Zendeli, Florent Osmani dhe Mevlan Murati për Shkupin, Gligorov dhe Grozdanovski për Vardarin.

SHKUPI: Zendeli, Bajrami (Janevski 74), Adili, Iseni (Zuka 65), Nuhiu (Akgun 79), Berisha, Murati, Osmani, Petkovski, Asani dhe Llazarevski

Vardari: Paçovski, Popov, Grnçarov, Asani (Kojasheviq 19), Gligorov, Stojkov (Ivanovski 46), Qeran (Grozdanoski 74), Hamburxhumjan Nikollov, Novak dhe Felipe.

Artikuj

Të ngjashme

2021/22

KAMPION TË MAQEDONISË SË VERIUT

1998/99

KAMPION TË MAQEDONISË

1999/00

KAMPION TË MAQEDONISË

2000/01

KAMPION TË MAQEDONISË

1995/96

FITUES I KUPËS SË MAQEDONISË

1999/00

FITUES I KUPËS SË MAQEDONISË

2003/04

FITUES I KUPËS SË MAQEDONISË

SPONZORËT