Reagim pas gjithë asaj që ndodhi në takimin e djeshëm me Vardarin

Shpërndaje:

REAGIM

Nga: FC Shkupi dhe kryesia e skuadrës, pas gjithë asaj që ndodhi para, gjatë dhe pas takimit të djeshëm me Vardarin

Fillimisht, si kryesi e klubit dëshirojmë të theksojmë se i dënojmë të gjitha problemet të cilat ndodhën gjatë takimit në fjalë, pasi ne, si klub futbollistik, çdoherë mundohemi që loja në fushën e gjelbër të jetë ajo për të cilën duhet të flitet para dhe pas takimeve.

Mirëpo, në ndeshjen e djeshme, për fat të keq ndodhën disa probleme, të cilat ne si kryesi, jemi të fundit të cilat do të kishim dashur që ti shohim në fushën tonë.

Ne, si klub që prej disa ditësh, ishim përgatitur maksimalisht për organizim sa më të mirë të këtij derbi takimi, gjë që u dëshmua në fillim të ndeshjes. I kishim marr të gjitha masat e mundshme të sigurisë, duke angazhuar një numër të madh të sigurimit, por mbi të gjitha, kryesia e ngushtë, stafi teknik dhe futbollistët tanë, ishin ata që u munduan gjatë gjithë kohës ti dalin në ndihmë ekipit mysafir, për ta pritur në mënyrën më të mirë të mundshme.

Për fat të keq, disa herë ndodhën disa incidente të vogla, të cilat në fund e bënë që ajo që ndodhi në fushën e gjelbër, të mbetet nën hije.

Gjithçka nisi me një hedhje të shishes së ujit në drejtim të lojtarit mysafir Goran Popov, i cili paraprakisht kishte provokuar disa herë të pranishmit në tribunë, e që nuk i takon të veprojë në mënyrë të tillë një futbollisti i cili pretendon se është profesionist.

Një person tjetër i cili ndikoi në nxitjen e masës, pa dyshim që ishte edhe arbitri kryesor i këtij takimi, Dimitar Meçkarovski, i cili akordoi një penallti për mysafirët, ndërsa në anën e kundërt, në një rast tjetër që ishte shumë më i pastër se ky i pari, kur Enes Akgun u mbajt prej mbrapa nga Goran Popov, heshti dhe nuk akordoi penallti për ekipin tonë. Një gjë që dëshmoi për një arshin të dyfishtë të arbitrimit.

Mbi të gjitha, provokimet më të mëdha që nxitën turmën, erdhën pas mbylljes së takimit, kur portieri mysafir, Tome Paçovski, goditi një prej fëmijëve që ishte i obliguar për mbledhjen e topave gjatë takimit, ndërsa trajneri i Vardarit, Goce Sedlloski dhe kapiteni Boban Grnçarov, festuan duke u përqafuar dhe provokuar mu para tribunës vendase, gjë që irritoi edhe më shumë të gjithë shikuesit e pranishëm në shkallët e stadiumit.

Për fund, duam të cekim edhe njëherë që ne si klub, në të kaluarën, dje dhe në të ardhmen, çdoherë jemi munduar dhe do të mundohemi që të presim në mënyrën më të mirë të mundshme të gjitha skuadrat mysafire në stadiumin tonë në Çair, gjë që e kishim dëshmuar gjatë të gjitha takimeve të sivjetme, qofshin ato në garat kampionale apo të kupës, derbi apo ndeshje të rëndomta.

 

SHKUP

04.04.2016

 

Р   Е   А   К   Ц   И   Ј   А

 

Од: КФ Шкупи, по сето тоа што се случи, пред, на и по натпреварот со Вардар:

 

За почеток, ние како управа на фудбалскиот клуб Шкупи, сакаме да потенцираме дека најстрого ги осудуваме сите инциденти кои се случија на овој натпревар, бидејќи ние, како фудбалски клуб со голема традиција, секогаш се обидуваме да играта на зелениот терен да биде таа за која треба да се разговара пред и по натпреварите.

Но, на вчерашниот натпревар, за жал се случија неколку инциденти, кои ние како управа, сме последни кои ќе сакаа да ги видиме на нашиот стадион.

Ние, како клуб веќе од пред неколку дена, бевме подготвени максимално за што подобра организација на овој дерби натпревар, што и се виде на самиот почеток на средбата, кога атмосферата беше одлична. Ги имавме преземено сите сигурносни мерки, ангажирајќи голем број на обезбедување, а пред се, управата, стручниот штаб и нашите фудбалери, беа тие кои се обидоа во секој момент да им излезат на пресрет на гостинската екипа, за секоја нивна потреба.

За жал, во неколку наврати се случија неколку мали инциденти, кои на крајот на натпреварот, направија да тоа што се случи на теренот, остане во сенка.

Се почна со фрлањето на шише кон Горан Попов, кои претходно во неколку наврати успеа да ја испровоцира големата маса, присутна на трибините, што не му доликува на еден футбалер кој претендира дека е професионалец.

Друго лице кое придонесе за уште поголем револт кај публиката, секако дека беше и главниот судија на натпреварот, Димитар Мечкаровски, кој првично досуди пенал за гостинската екипа, за потоа, при едно видливо влечење за дрес од Горан Попов кон нашиот фудбалер Енес Акгун, пред голот на Пачовски, замолчи и не досуди пенал за нашата екипа. Во оваа акција, видливо се виде двојниот аршин на главниот судија.

Пред се, најголемите провокации кон присутните на трибината, дојдоа по завршување на натпреварот, кога гостинскиот голман, Томе Пачовски, удри едно од малите дечиња, кое беше ангажирано на натпреварот за собирање на топките. Во исто време, гостинскиот тренер Гоце Седлоски и капитенот Томе Пачовски, почнаа да се прегрнуваат и славата, на само неколку метри од трибината, иако на теренот имаше многу голем простор за тоа да се направи на друго место, и ова придонесе за уште поголема иритација кај масата на трибините.

За крај, сакаме да нагласиме уште еднаш дека ние како клуб, во минатото, вчера и во иднина, секогаш сме се обидувале и ќе се обидуваме да гостинските екипи на нашиот стадион во Чаир, ги угостиме во најдобар можен начин, и на ваква организација, сите бевме сведоци на сите досегашни натпревари оваа сезона, биле тие првенствени или куп натпревари.

 

СКОПЈЕ

04.04.2016

 

2021/22

KAMPION TË MAQEDONISË SË VERIUT

1998/99

KAMPION TË MAQEDONISË

1999/00

KAMPION TË MAQEDONISË

2000/01

KAMPION TË MAQEDONISË

1995/96

FITUES I KUPËS SË MAQEDONISË

1999/00

FITUES I KUPËS SË MAQEDONISË

2003/04

FITUES I KUPËS SË MAQEDONISË

SPONZORËT