Rikthehemi në Liga Evropë me më të fortit e mundshëm

Shpërndaje:
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on email

Rikthimi në garat evropiane pas 14 viteve ka sjellë FC Shkupin përballë skuadrës së FC, pas shortit të hedhur në Nyon të Zvicrës për ndeshje e parë kualifikuese të Liga Evropës.

Bëhet fjalë për skuadër gjigante në Skoci, e cila është themeluar në vitin 1872. Glasgow Rangers është kampion i shumëfisht në futbollin skocez. Plot 54 herë kanë fituar titullin kampion, ndërsa 33 tituj janë arkëtuar në Kupën e Skocisë, ndërsa 17 herë kanë humbur sfidën finale.

Glasgow Rangers është fituese e Kupës së Kupave të Evropës në vitin 1971-72, ndërsa humbi finalet në dy sezonet: 1960-61 dhe 1966-67. Në Kupën e UEFA, në vitin 2007/08, u ndal në vendin e dytë, pasi u mund në finale nga Zeniti me 2:0.

Në vitin 1972 , Glasgow Rangers humbi Super Kupën e UEFA-s, nga Ajaksi me rezultat 6:3, pasi holandezët shënuan fitore në dy përballjes (3:1 dhe 3:2).

Sigurisht se të gjithë e keni në mendje emrin e pastenit të Liverpoolit, Steven Gerrard. Tani ky emër i madh i futbollit botëror, debutimin e tij si trajner do ta ketë pikërisht ndaj FC Shkupi.

Ndeshja e parë Rangers vs Shkupi do të luhet me 12 korrik në Skoci, ndërsa ajo e kthimit do të jetë me 19 korrik në Shkup.

Artikuj

Të ngjashme

2021/22

KAMPION TË MAQEDONISË SË VERIUT

1998/99

KAMPION TË MAQEDONISË

1999/00

KAMPION TË MAQEDONISË

2000/01

KAMPION TË MAQEDONISË

1995/96

FITUES I KUPËS SË MAQEDONISË

1999/00

FITUES I KUPËS SË MAQEDONISË

2003/04

FITUES I KUPËS SË MAQEDONISË

SPONZORËT