Shkupi me dominim të plotë, mori vetëm barazim

Pas pauzës 10 ditësh për shkak të angazhimeve të reprezentacionit të Maqedonisë për ndeshjet kualifikuese për Botërorin Rusi 2018, sot janë kthyer në program ndeshjet e Ligës së Parë.

dsc_0758

Edhe pse skuadra e Shkupit e kishte filluar lojën me një ekip të përzier, pasi që ka javë të tëra që ekipin e kanë prekur lëndimet e njëpasnjëshme të futbollistëve që e filluan shumë mirë sezonin, të mërkurën Shkupi ishte edhe pa Aliou Traore, i cili shkaku i angazhimeve me reprezentacionin e Gabonit, ishte jashtë 18-tëshes së parë. Por kjo nuk bëri që futbollistët të mos japin maksimumin në këtë ndeshje, duke e dashur me çdo kush fitoren.

dsc_0751

Që nga fillimi e deri në fishkëllimën e fundit të referit kryesor Dimitar Meçakorvski, Shkupi ka sulmuar portën e Vançe Mançevskit, që vështirë ishte të mposhtej, nga futbollistët e Pobedës, të cilët kishin ardhur në Çair, që të gjithë të radhiten para portës së tyre.

Pas disa minutave lojë, Shkupi u kanos përmes sulmuesve Lambin, ndërsa kohë pas kohe kërkonin goline dhe dy sulmuesit e krahut Zuka dhe Osmani.

Pikërisht kur Shkupi arriti të dominojë me lojë, ishte minuta e 28-të, që nga një sulm i udhëhequr prej Besar Isenit, topin të merr më pas Fisnik Zuka, i cili me një goditje të fortë nga e majta dërgoi topin në rrjetin e Mançevskit.

dsc_0773

Kur të gjithë menduan se tani më porta e Pobedës, do të jetë më lehtë për të shënuar, një kundërsulm i shpejtë bëri që Sharkoski të barazojë në minutën e 33-të.

Me këtë rezultat përfundoi pjesa e parë, që në të dytën Shkupi të vazhdojë edhe më shumë të sulmojë, duke mos i lejuar kundërshtarët për asnjë moment të nisen drejt portës së Zendelit.

dsc_0812

Mirëpo goditjet e Osmanit, Isenit, Asanit, Ademit, Llazarevskit, Adilit dhe Bajramit në asnjërin tentim nuk përfundoi pas shpinës së Mançevskit, i cili kishte shumë punë në këtë ndeshje.

dsc_0805

Me këtë barazim Shkupi mbetet në pozitën e shtatë, me 15 pikë të tubuara, ndërsa përballjen e radhës do ta luajë si mysafire në Manastir kundër Pelisterit. Ndeshja do të luhet të dielën me datë 20 nëntor, me fillim nga ora 13:00.