Shumë raste, për vetëm një pikë në Tetovë

Shpërndaje:

Ndeshja e javës së 17-t, e luajtur në stadiumin e qytetit në Tetovë në mes Renovës dhe Shkupit solli një lojë të hapur, me shumë raste, por pa gola. Barazimi padyshim që më shumë i shkoi përshtati nikoqirëve, të cilët i rezistuan të gjitha sulmeve dhe mund të jenë të kënaqur që nuk u larguan nga fusha me humbje.

Pjesa e parë i përkiste plotësisht lojtarëve të Umit Karan. Ata bënë më shumë raste, patën iniciativë dhe ishin vazhdimisht përpara portës së Veliit.

Portieri vendas ishte fajtor që 45 minutat e para u mbyllën me rezultatin fillestar. Në disa raste ai e mbrojti portën shumë mirë dhe nuk lejoi negative për ekipin e tij.
Ndërprerjet ishin mundësia e vetme për “gipspuenuesit” për të rrezikuar portën e Naumovskit. Shala gjuajti nga një goditje e lirë në fillim, dhe më pas loja u zhvendos plotësisht në gjysmën e tyre.

Gudabi nuk përdori një goditje, por edhe mbrojtësi i Renovës Shala kishte mundësi të shënon një autogol, por përsëri Velii ruajti portën në rastin tjetër kur edhe Gavazaj mundë të shënonte në portën e tij.
Kostarikani Alvarez humbi shansin e fundit të madh në pjesën e parë. Ai u gjend në një pozicion një për një me portierin e Renovës, por goditi vetëm në trupin e Veliut. Në dy raste në pjesën e parë arbitri kryesor kishte mundësi që të referoj në pikën e bardhë, kur Alvarez u ndal në mënyrë të palejuar, ndërsa më pas nga ekipi Renovës kishte edhe lojë me dorë në zonën e ndaluar.

Lojtarët vendas luajtën pak më mirë në pjesën e dytë, me Shefitin i cili ishte vetë me portën por që gjuajtja e tij përfundoi mbi transversale dhe më pas Ramadani u përpoq nga distanca por Naumovski arriti të ndal topin me kohë.
Shkupi përsëri mori iniciativën, ishte Alvarezi që mund të kishte dënuar nikoqirët, pasi e kishte rastin si penallti, por goditja e tij përfundoi vetëm skaj portës. Shanset u rreshtuan nga të dy palët, gjë që solli një fund super interesant.

Përsëri edhe një rast tjetër kishte Alvarezi, i cili nuk ishte në ditën e tij dhe nuk arrinte të gjejë rrjetën. Darboe në këtë ndeshje nuk ishte shumë i rrezikshëm drejt portës, por në disa raste ishte në rolin e asistuesit.

Pas një driblimi, ai i dha një top futbollistit nga Kosta Rika, Alvarezit, por këtë herë topi nuk goditi kornizën e portës së Renovës.

Kështu në fund dy ekipet u përshëndetën pa shënuar gola, që për Shkupin është vetëm një pikë, që në javën e fundit të gjysmë sezonit vjeshtor, e pret Strugën të mërkurën në fushën e saj, me çka mbyllet sezoni vjeshtor.

2021/22

KAMPION TË MAQEDONISË SË VERIUT

1998/99

KAMPION TË MAQEDONISË

1999/00

KAMPION TË MAQEDONISË

2000/01

KAMPION TË MAQEDONISË

1995/96

FITUES I KUPËS SË MAQEDONISË

1999/00

FITUES I KUPËS SË MAQEDONISË

2003/04

FITUES I KUPËS SË MAQEDONISË

SPONZORËT