Vetëm një xhiro larg Evropës

FC Shkupi vazhdoi serinë pozitive, duke regjistruar fitoren e tretë me radhë. Në Manastir, FC Shkupi mundi Pelisterin me 2-0, falë golave të Blazhe Iljoskit dhe Omar Imerit, me çka bën një hap të madh drejt cakut përfundimtar – pjesëmarrje në garat evropiane. Viza evropiane duhet të vuloset përball Varadarit në stadiumin në Çair.

 

FC Shkupi me lehtësi mundi Pelisterin në Manastir, duke mos lejuar në asnjë moment të jetë larg objektivit kryesor – fitores dhe arkëtimit të pikëve. Kanosja e parë për portën e FC Shkupit ishte në minutën e 3-të, kur Riste Markoski gjuan nga distanca, por topi shkon mbi portë. Pas kësaj në terren ishte vetëm një skuadër që diktonte tempon e lojës. Në minutën e 7-të, Alen Jasharoski tenton nga goditja e lirë, një gjuajtje që devijohet nga portieri Atanasovski. Në vazhdim edhe Rron Broja kanoset me gjujatje me kokë, ndërsa tentimi i tij devijohet në rivënie nga këndi. Dominimi në pronësimin e topit u shpërblye në minutën e 28-të, kur FC Shkupi shënon golin e parë. Kundërsulmin e drejtoi Stojkoski, ndërsa asistues ishte Broja, që në fund Blazhe Iljoski të shënojë një gol fantastik nga 20 metra në këndin e portës së Pelisterit. Për Iljoskin është goli numër 11 në fanellën e FC Shkupit. Pas golit të pranuar, pasoi një ndërprerje e gjatë e lojës, kur arbitri Dejan Jakimovski përjashtoi dy përfaqësues të Pelisterit, për shkak të fyerjeve në drejtim të arbitrave. Në minutën e 36-të Stojkoski kanoset nga 17 metra, ndërsa në aksionin e radhës, FC Shkupi gjen golin e dytë. Kombinimi mes Jasharoskit dhe Iljoskit, e vazhdon Ndong, i cili asiston në shtyllën e dytë, ku Omar Imeri shënon me lehtësi për 2-0. Sulmuesi shkupjan regjistroi golin e tretë në këtë sezon.

Pjesa e dytë nisi edhe më mirë për FC Shkupi që solli më shumë lojë bindëse në Manastir, teksa kontrollohej pronësimi i plotë i topit, ndërsa u humbëm shumë raste për golin e tretë. Fillimisht Blazhe Iljoski kishte një tentim nga 18 metra, që shkoi skaj portës, para se Pelisteri të përgjigjet me goditjen e Trifunovskit, por asgjë për të shqetësuar portierin Suad Zendelin. Në anën tjetër, Stojkoski prodhon një kundërsulm të shpejtë, ndërsa Bunjamin Shabani mund portierin vendas, por jo edhe mbrojtjen e Pelisterit, që intervenon në vijën fatale. Në vazhdim në skenë ishte Alen Jasharoski, i cili kishte 3 raste ideal për të shënuar golin e tretë. Fillimisht lanson një parabol që shkon skaj portës, pastaj ndalohet nga portieri vendas. Ndërkohë në minutën 82-të goditja e fortë e Jasharoskit, devijohet nga portieri vendas. FC Shkupi lëshoi shumë raste për të shënuar golin e tretë, por kjo nuk e pengoi që në fund ti gëzohet fitores së madhe në Manastir, për të hapur dyert e garës evropiane, e cila do të duhet të vuloset në javën e fundit , kundër Vardarit në stadiumin në Çair.

Pelisteri – FC Shkupi (0:2)

Stadiumin : Tumbe Kafe

Arbitër: Dejan Jankimovski

Ndihmës: Nikolla Karkolev, Goran Manasiev

Kartona të verdhë:Nedanovski, Naumoski, Ristevski, Markoski, Almeida, Markoski, Konjarski (Pelisteri), Blagoja Ljamçevski (FC Shkupi)

Kartona të kuq:

Golashënues: Blazhe Iljoski (29′), Omar Imeri (38′)

FC Shkupi: Suat Zendeli, Toni Tipuriç, Edis Maliqi, Muharem Bajrami, Omar Imeri (Bunjamin Shabani 57′), Ron Broja, Bazilio Ndong, Blazhe Iljoski, Stefan Vujçiç (Ermedin Adem 66′), Kristijan Stojkoski, Alen Jasharoski (Blagoja Ljamçevski 82′).

Trajner : Zekirja Ramadani

Pelisteri: Atanosovski, Todorovski, Naumovski, Konjarski, Ristevski, Ilievski, Nedanovski, Almeida, Markoski, Trifunovski, Ljamçevski P.

Trajner: Nexhat Husein

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Social Media

Most Popular

Get The Latest Updates

Subscribe To Our Weekly Newsletter

No spam, notifications only about new products, updates.

Categories

On Key

Related Posts

Iseni: Secili që do të luaj, do të jep më të mirën

Në orët e pasdites skuadra jonë ka përfunduar me stërvitet në prag të ndeshjes së javës së 12-të, njëherit kur edhe fillon rrethi i dytë i sezonit 2020/21. Skuadra ka shfrytëzuar në maksimum pauzën dy javore që kishte kampionati

Shkupi sot mbylli kampin stërvitor në Dojran

Skuadra e FC Shkupi ka shfrytëzuar në mënyrën më të mirë të mundshme pauzën në kampionat, pasi përfaqësueset edhe më tutje janë me angazhime në Ligën e Kombeve. Nga data 10 nëntor, ekipi ynë ka qëndruar në Dojran, ku

Dembo pjesë e kombëtares së Gambias

Paraqitjet e mira të këtij sezoni të sulmuesit nga Gambia Dembo Darboe me skuadrën tonë FC Shkupi, kanë bërë që ai të merr ftesë për kombëtaren e tij të Gambias, për dy ndeshjet mjaft të rëndësishme të kualifikimeve të

Derbi vogël i Shkupit mbyllet në barazim

Derbi vogël i qytetit të Shkupit i luajtur në stadiumin Arena “Todor Proeski” mes Rabotniçkit dhe Shkupit u mbyll pa fitues me barazimin 2-2 (1-1). Dy ekipet luajtën një nga ndeshjet më efikase të javës së 11-të, edhe pse

Vetëm një xhiro larg Evropës

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Social Media

Most Popular

Get The Latest Updates

Subscribe To Our Weekly Newsletter

No spam, notifications only about new products, updates.

Categories

On Key

Related Posts

Iseni: Secili që do të luaj, do të jep më të mirën

Në orët e pasdites skuadra jonë ka përfunduar me stërvitet në prag të ndeshjes së javës së 12-të, njëherit kur edhe fillon rrethi i dytë i sezonit 2020/21. Skuadra ka shfrytëzuar në maksimum pauzën dy javore që kishte kampionati

Shkupi sot mbylli kampin stërvitor në Dojran

Skuadra e FC Shkupi ka shfrytëzuar në mënyrën më të mirë të mundshme pauzën në kampionat, pasi përfaqësueset edhe më tutje janë me angazhime në Ligën e Kombeve. Nga data 10 nëntor, ekipi ynë ka qëndruar në Dojran, ku

Dembo pjesë e kombëtares së Gambias

Paraqitjet e mira të këtij sezoni të sulmuesit nga Gambia Dembo Darboe me skuadrën tonë FC Shkupi, kanë bërë që ai të merr ftesë për kombëtaren e tij të Gambias, për dy ndeshjet mjaft të rëndësishme të kualifikimeve të

Derbi vogël i Shkupit mbyllet në barazim

Derbi vogël i qytetit të Shkupit i luajtur në stadiumin Arena “Todor Proeski” mes Rabotniçkit dhe Shkupit u mbyll pa fitues me barazimin 2-2 (1-1). Dy ekipet luajtën një nga ndeshjet më efikase të javës së 11-të, edhe pse

Regjistrohu tani

Bëhuni anëtar i komunitetit tonë në internet dhe merrni më shpejt bileta për ndeshjet e ardhshme ose ngjarjet sportive!