Viktor Angelov për fitore dhe tri pikë

FC Shkupi arrin deri te fitorja dhe 3 pikët e reja , falë një lojë fantastike të të gjithë futbollistëve, ku me plot meritë u mund Akademia Pandev me 1-0. Mysafirët ishin tërësisht të koncetruar në mbrojtje, ndërsa goli i dytë në fanellën e FC Shkupit për Viktor Angellovin, vendosi fituesin në këtë përballje.

Skuadra e Shkupit shënoi fitore minimale ndaj Akademia Pandevit, me një lojë dominuese nga fillimi e deri ne fund të takimit, pasi mysafirët nga Strumica ishin koncetruar tërësisht në mbrojtje dhe kërkonin rastin vetëm në kundërsulme. Rastin e parë në këtë përballje e kishte Shkupi me futbollistin e ri Omar Jashari, por topi shkon vetëm rreth portës. Në anën tjetër Milovanoviq u gjetë sy me sy me portierin Igor Aleksovski, por ky i fundit tregohet syqel dhe nuk lejon të mposhtet. Në minutën e 14-të, Bllagoja Ljamçevski dërgon diagonale në zonën e rrezikut, por vonohet Toni Tipuriq, edhe pse portieri mysafirë nuk është i sigurtë. Një minutë më vonë, Armel Bradxhi godet nga distanca, por topi shkon drejt në duart e portierit mysafirë, Çubrakoviq. Në minutën e 20-të regjistrojmë aksionin e radhës për Shkupin, kur Serzhinjo godet nga 20 metra, ndërsa topin e devijuar nga portieri mysafirë, Viktor Angelov e dërgon lartë mbi portë. Në anën tjetër, Doriev futet në zonë, ndërsa gjuajtja e tij nga këndi i vështirë përfundon në pjesën e jashtme të portës të Aleksovskit.

Në pjesën e dytë që të dy skuadrat kanosen në portat kundërshtare. Shkupi i pari sjell rrezik për portën mysafire, ndërsa në kundërsulm, Doriev lobon Aleksovskin, por topi shkon jashtë portës. Në minutën e 50-të, kanoset Muharem Bajrami me kokë pas rivënies nga këndi, ndërsa tre minuta më vonë, Serzhinjo futet në zonë, por gjuajtja e tij shkon vetëm skaj portës. Në minutën e 66-të, gabon portieri mysafirë Çubrakoviq, pas rivënies nga këndi, por Serzhinjo nuk arrin që të shënojë brenda zonës së rrezikut. Mirëpo kjo ishte vetëm paralajmërim për ndryshimin e rezultatit, që vjen në minutën e 75-të. Kroson Toni Tipuriq nga krahu i djathtë, ndërsa Viktor Angelov pasi nuk arrin të godas me kokë, në tentimin e dytë, me këmbë mposht portierin mysafirë për 1-0. I njëjti futbollist arrin që të jetë në qendër të vëmendjes edhe në aksionin e radhës, duke kaluar portierin mysafirë, mirëpo në vijën fundore reagon mbrojtja mysafire dhe eviton rrezikun. Dhe kanosja e fundit për ndryshim të rezultatit e kishte Doriev që gjuan nga goditja e lirë, por në vendin e duhur dhe në nivel të detyrës është Igor Aleksovski.

Shkupi në këtë mënyrë arrin deri te fitorja e tretë në këtë sezon, ndërsa në fundjavë, më 4 nëntor, në orën 13:30 në Tetovë do të përballet me KF Shkëndija.

FC Shkupi – Akademia Pandev 1-0 (0-0)