На јавноста и презентираме низ што помина нашиот клуб од почетокот на сезоната (ВИДЕО)

Споделете:

 

ОБЈАСНУВАЊЕ

ОД ПОЧЕТОКОТ НА СЕЗОНАТА СЕ ИГРААТ ИГРИ ВРЗ НАС

На почетокот на годината почнавме со многу интензивна европска авантура и за жал се вративме од вратите на европските групи. Ја започнавме лигата со овој ментален колапс и физичка исцрпеност. На почетокот на сезоната 7 натпревари беа дадени на нашата натпреварувачка програма за 19 дена. Иако изјавивме дека ова е многу опасна ситуација и може да доведе до повреди, тоа не беше поправено.

Во овој натпреварувачки распоред и физичките услови во Македонија, дури и Барселона ќе загуби бодови и ќе доживее многу проблеми доколку игра на секој 2,5 ден натпревар. Не треба да си генијалец или да знаеш фудбал многу добро за да го знаеш ова. Ова е многу логично, но за жал ни се создаде таков календар и сосема очекувано загубивме бодови, ако е ова нечиј план, успеа бидејки беше добар план.

Токму кога ја надминавме кризата, ги поставивме работите во ред, нашиот тим победуваше, тогаш се случи натпреварот со Шкендија се случија многу настани на овој натпревар кои сè уште не можеме да ги разбереме,  никогаш не ги одобруваме и никогаш нема да ги одобриме.

По овие настани, ние бевме тие кои покажавме најголема реакција на овие настани, бевме следбеници, се трудевме да бидеме.  Добивме забрана за шест натпревари. Беше кажано дека по нашиот приговор казната е намалена на три. Поради некоја причина, кога ги добивме сите три натпревари, нашата казна беше зголемена на четири натпревари.

Чудно е што минатата година (не го кажуваме ова за да ја обвиниме Шкендија, да ги донесеме овие лоши настани на дневен ред, но мораме да го дадеме овој пример за да го објасниме нашиот проблем, сакаме да се знае дека Шкендија е наш ривал но истовремено го почитуваме и го прифаќаме како наш пријателски клуб,тројца наши играчи се повредени на одиграниот натпревар со Шкендија и тоа ќе го видите на сликите.

Натпреварот кој беше прекинат повеќе од час и половина (се) продолжува од која било причина. Такво нешто е недозволиво никаде во светот, но остануваме на теренот за да не го испровоцираме и величаме настанот.

СЦЕНИ ВО ТЕТОВО

НАШИОТ ИГРАЧ Е ПОВРЕДЕДЕН НА ПОЧЕТОКОТ НА НАТПРЕВАРОТ

И Е ПРИМОРЕН ДА ГО НАПУШТИ ТЕРЕНОТ

НАШИОТ ГОЛМАН Е УДРЕН СО ТВРД ПРЕДМЕТ?

И ИСТОТО ТРАЕ

НАСТАНИТЕ ПРОДОЛЖУВААТ ДА ГО НАДМИНУВААТ ФУДБАЛОТ

Се удира со тврд предмет нашиот тренер

Со удират нашите фудбалери со тврди предмети, каде што има наши повредени играчи

Во такви тешки услови се обидуваме да им пружиме помож на нашите фудбалери

Додека имавме три повредeни играчи, Шкендија доби суспензија од пет натпревари и истата беше намалена на два за овие настани. На нашиот терен имаше настани кои не ги одобривме (да, навивачи влегоа на теренот, навивач чиј поддржувач не е јасен) и противничките играчи го удираа лицето наречено навивач кој влезе на теренот. Никој не беше повреден на натпреварот на кој бевме домаќини, нормално требаше и играчи на Шкендија да бидат казнети со црвен картон, но ние бевме единствените кои бевме казнети.

ВО НАТПРЕВАРОТ ОДИГРАН НА НАШИОТ ТЕРЕН ФУДБАЛЕРОТ ГО УДИРА НАВИВАЧОТ

Ова како да не беше доволно, овојпат во пролетниот дел се појавија судиите Не сакаме никого да обвинуваме, но не се виде дека тоа се поклопува.

Како резултат на нашата анализа, беше утврдено дека на натпреварот одигран против Струга во второто полувреме имаше вкупно 26-27 минути прекин, активен фудбал се играше 17-18 минути. Во секој пад, судијата го прекинуваше натпреварот и ја разладуваше играта. Каде во светот е толку високо времето на прекини и не активен фудбал?

Сепак, честитки за Струга. Честитки за Академија Пандев за играта што ја одиграа. Како што може да се види на натпреварот на Силекс, бодовите ги освои Силекс по заслуга на судијата, а не Силекс. За жал,и натпреварот со Струга го завврши судијата, а не фудбалерите.

На последниот натпревар против Шкендија не е досуден пенал за нашиот тим

И во истата акција Шкендија доага до позиција очи во очи со нашиот голман

На натпреварот против Силекс досуден непостоечки прекршок за Силекс,Силекс постигнува гол

На истиот натпревар уште еден недосуден прекршок за нашиот тим

И врз истиот фудбалер уште еден не досуден прекршок за нашиот тим

Пркршок за директен црвен картон,судијата свесен дека играчот кој го прави прекршокот е веке со жолт картон дава предност и свесно не ко прикинува нападот за да не му додели втро жолт картон

Ист натпревар и уште еден не доделен жолт картон за противникот

Истиот фудбалер го влече нашиот играч за дрес и прекинува напад на нашата екипа, на место да му по еден жолт за двете ситуации, противникот го завршува мечот со само еден жолт картон

Противникот театрално се фрла во земјата судијата суди фаул за противникот.

Натпреварот против Академија Пандев во последните мигови од натпреварот чиста офсајт ситуација, но нажалост помошникот истата не ја гледа.

Во моментите кога нашиот тим цврсто го напагаше голот на Струга и беше блиску до израмнување на резултатот, топката удира во главата на на противникот, судијата натпреварот го прекинува но не досудува корнер за нашиот тим.

Токму кога нашиот го посакуваниот ритам судијата уште еднаш го прекинува натпреварот и успева да го умртви темпото на натпреаврот.

Досусден е непостоечки пенал за Струга на 10 мин пред крајот на натпреварот, да можеби многу мал контакт има но никако намера,истиот прекршок за нашиот тим не би се досудил ни надвор од шеснаесте метри.

Во последната минута досуден е непостоечки пенал за нашиот тим со цел да го заврши натпреварот, после изведениот пенаал се назначи крај на натпреварот.

Со телефонски повик што го добивме на почетокот на сезоната ни рекоа дека шампионот е јасен годинава и дека воопшто не треба да се занимаваме со тоа. Овде никого не ставаме под сомнеж со именување на тим, но тогаш она што го игнорираме сегашните случувања идат на таа насока.

Сакаме сите да знаат дека сликите што ги објавуваме ќе бидат проширени и испратени до УЕФА. Дополнително, обидот да натпреваот да се игра во Недела против Академија Пандев, на три дена пред натпреварот во Струга,не е погрешен рапсоредот  туку намерна задача.

Уште еднаш нагласуваме дека не сакаме да не почитуваме ничија работа. Ги почитуваме напорите на натпреварувачите, но селото што се појавува не сака водич.

Секако и ние не сме срекни и задоволни со игрите на нашиот тим, но посакуваме натпреварите ако веке ги губиме да ги губиме само од сопствени грешки.

Исто така, веруваме дека нашиот тим ќе покаже карактер, ќе ги победи овие натпревари со своите сили и Шкупи повторно ќе биде шампион.

Ние веруваме во нашиот тим

Со почит

Други написи
БИ МОЖЕЛО ДА ВЕ ИНТЕРЕСИРА
2021/22

ШАМПИОН НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

1998/99

ШАМПИОН НА МАКЕДОНИЈА

1999/00

ШАМПИОН НА МАКЕДОНИЈА

2000/01

ШАМПИОН НА МАКЕДОНИЈА

1995/96

ПОБЕДНИК НА КУП НА МАКЕДОНИЈА

1999/00

ПОБЕДНИК НА КУП НА МАКЕДОНИЈА

2003/04

ПОБЕДНИК НА КУП НА МАКЕДОНИЈА

СПОНЗОР